Zajęcia dla dzieci – Starogard Gdański

Cykl 10 godzinnych spotkań dla dzieci, mających na celu zwiększenie umiejętności samoregulacji, współorganizowane przez Dom Kultury w Starogardzie Gdańskim. Oparte na metodzie Self-Reg i podejściu uważnościowym.

Zajęcia zaczną się w kwietniu. Przed rozpoczęciem zajęć planowane zapraszamy na spotkanie informacyjne dla rodziców w dniu 18 marca 2017r. o godz. 12.00 w Osiedlowym Domu Kultury w Starogardzie Gdańskim, ul. Reymonta 1. Spotkanie to jest bezpłatne.

Koszt 10 zajęć dla dzieci to 100 zł (korzystamy z dopłaty ze strony DK).
Szczegóły związane z kwestiami organizacyjnymi wkrótce. Jeśli nie chcesz przegapić, przyjdź na spotkanie lub podaj nam swój adres mailowy albo polub fanpage’a (zaznaczając opcję obserwowania i wyświetlania najpierw). Gdyby nie było żadnej wiadomości od nas, w razie co sprawdź swoją skrzynkę mailową – foldery Spam, Społecznościowe, Oferty, Inne itp. Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy te zajęcia są dla Twoich dzieci, zobacz opis pod formularzem oraz materiały wideo.

Naucz dziecko samoregulacji – warsztaty Self-Reg dla dzieci

Chcesz, żeby Twoje dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka, który świetnie radzi sobie ze stresem, ma dobre relacje z innymi, osiąga sukcesy w nauce, a później w pracy? Naucz je samoregulacji.

Co to jest samoregulacja?

Samoregulacja to umiejętność radzenia sobie ze stresem przez regulację własnego pobudzenia i napięcia oraz odnawianie zasobów energetycznych niezbędnych, by móc oprzeć się stresowi i wrócić do równowagi. Stres, także ten mały, codzienny, zużywa nasze zasoby energii, a niski poziom „paliwa w baku” często utrudnia powrót do spokoju i właściwe funkcjonowanie. Stąd często biorą się m.in. trudności z nauką, niechęć do niej i brak motywacji, wybuchy emocji, konflikty z rówieśnikami w szkole, stany depresyjne lub lękowe, a nawet otyłość (sięganie po niezdrowe przekąski jest jednym z przejawów nadmiernego stresu i niskiego poziomu energii), a także niechętne odrywanie się od komórki, tableta czy komputera.

Po co uczyć dziecko samoregulacji?

Do tej pory dominowało podejście do dzieci oparte na kontroli i dyscyplinie oraz uczenie ich samokontroli i samodyscypliny. W niektórych sytuacjach samokontrola i samodyscyplina są potrzebne, jednak zużywają bardzo dużo energii. To oznacza, że przy silnym stresie (a w dzisiejszych czasach uczniowie doświadczają go coraz więcej) i niskim poziomie energii mogą nie zdać egzaminu – dziecko może po prostu nie mieć tyle energii, by je zastosować. Samoregulacja jest tym, co umożliwia samokontrolę i samodyscyplinę. Często też sprawia, że nie są one już potrzebne – wystarczy bowiem umiejętność rozładowania stresu i odzyskania energii, by dalej skupiać się na zadaniach i prowadzić życie towarzyskie. Dzięki umiejętności samoregulacji dzieci lepiej się uczą, zachowują w bardziej akceptowalny sposób, są bardziej pozytywnie nastawione i radosne, a także nawiązują lepsze relacje z innymi.

Jak nauczyć dziecko samoregulacji?

Z pomocą przychodzi tu metoda Self-Reg (czyli metoda oparta na samoregulacji) stworzona przez kanadyjskiego profesora psychologii Stuarta Shankera na podstawie jego wieloletnich doświadczeń w pracy z dziećmi i rodzicami oraz wiedzy dotyczącej układu nerwowego, reakcji na stres i rozwoju człowieka. Metoda Self-Reg opiera się na 5 prostych krokach i 5 obszarach stresu. Jej kluczowym elementem jest uzyskiwanie przez dziecko samoświadomości, która umożliwia:

  • rozpoznawanie sygnałów stresu i nadmiernego pobudzenia,
  • rozumienie, co je stresuje
  • umiejętnością znalezienia sposobu, by zmniejszyć stres, odzyskać spokój i odbudować zasoby energii

Podczas cyklu 10 zajęć dzieci zapoznają się w dostosowany do ich wieku sposób z 5 krokami Self-Reg i 5 obszarami stresu. W trakcie zajęć dzieci zbudują m.in. lepszą świadomość ciała i emocji, tego, co ich stresuje w szkole i poza nią, zbudują swoje własne strategie na odzyskanie spokoju i regeneracji.

Przed rozpoczęciem cyklu zajęć dla dzieci zapraszamy Rodziców na spotkanie informacyjne, podczas którego zapoznacie się Państwo z metodą Self-Reg i dowiecie się, jak możecie ją stosować także sami w domu.

%d blogerów lubi to: